ایلان ماسک: تراشه‌ مغزی نورالینک می‌تواند وزوز گوش را درمان کند

شرکت تراشه مغزی «نورالینک» که به مالکیت «ایلان ماسک» در سال 2016 تاسیس شد، در تلاش برای ساخت نوعی پروتز مغزی با ابعاد یک سکه با نام «لینک» است که ادعا می‌شود می‌تواند وزوز گوش و برخی بیماری‌های اختلال عصبی را درمان کند. این تراشه‌ مغزی با گذراندن آزمایش موفق بر روی یک میمون، منتظر صدور حکم تائید سازمان غذا و داروی ایالات متحده هستند.

مغز انسان پیچیده‌ترین ساختار بیولوژیکی است که تاکنون وجود داشته است. درحالیکه علم ما هنوز مغز را به‌طور کامل نشناخته است، محققان علوم اعصاب موفق شده‌اند عملکرد پیچیده 85 میلیارد نورون مغزی و 100 تریلیون اتصال میان آن‌ها را آنالیز کنند – که پیشرفت حیرت‌انگیزی به حساب می‌آید.

از دیگر پیشرفت‌های این زمینه می‌توان به استارت‌آپ نورالینک اشاره کرد. نورالینک در تلاش برای ساخت نوعی پروتز اعصاب است که می‌تواند به عنوان رابط میان مغز و کامپیوتر عمل کند.

دستگاه تراشه مغزی نورالینک با ابعادی به اندازه یک سکه لینک نام دارد و توسط یک ربات در جمجمه کاشته می‌شود. این ربات هزاران رشته بسیار نازک از این تراشه را – هرکدام به قطر یک چهارم قطر موی انسان – به نورون‌های مغز متصل می‌کند. ماسک ادعا می‌کند این تراشه مغزی می‌تواند در عرض پنج سال وزوز گوش را که نوعی بیماری عصبی است، درمان کند.

این تراشه مغزی با بلوتوث به یک کامپیوتر متصل می‌شود تا امکان کنترل کردن آن به صورت دائمی وجود داشته باشد.

محققان عقیده دارند تراشه مغزی نورالینک در آینده می‌توانند به افراد مبتلا به انواع اختلالات عصبی کمک کنند. این اختلالات شامل «پاراپلژی»، «پارکینسون» و «صرع» است.

محققان در آپریل 2021 به منظور آزمایش تراشه‌ها، دستگاه نورالینک را در مغز میمونی با نام «پیجر» کاشتند و او را تشویق به بازی رایانه‌ای کردند تا نحوه عملکرد این دستگاه ارزیابی شود.

تراشه مغزی

در حین بازی، ایمپلنت نورالینک الگوهای فعالیت الکتریکی مغز را با موفقیت ثبت کرد. بدین ترتیب، محققان موفق شدند تشخیص دهند کدام نورون‌ها در کنترل کدام حرکات نقش دارند.

اما انجام آزمایش‌های انسانی برای توسعه بیشتر نمونه‌های اولیه این تراشه مغزی مشروط به تائید سازمان غذا و داروی ایالات متحده تا اواخر سال 2022 است.

برخی از منتقدین عقیده دارند کاشت یا برداشت این تراشه‌ها فرآیندی خطرناک است و نیاز به سخت‌گیری‌های جدی برای تائید از سوی FDA دارد.

با این‌حال، دانشمندان علوم اعصاب این مجموعه خوشبین هستند که تراشه مغزی نورالینک می‌تواند با دریافت تائیدیه از سوی FDA، در مغز انسان کاشته شود و وزوز گوش را درمان کند. آن‌ها عقیده دارند نورالینک احتمالا بتواند برای درمان اختلال وسواس فکری، آسیب‌های مغزی و اوتیسم نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

برچسب ها: بدون برچسب

نظر دهید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .