روش اسمز معکوس

اساس کار دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس RO

اگر جزو کاربران دستگاه تصفیه آب خانگی هستید و یا مدتی است که قصد خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی را دارید، احتمالاً عبارت اسمز معکوس زیاد به گوشتان خورده است. اگرچه مدل‌های مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب در بازار وجود دارد، اما همه آن‌ها از روش اسمز معکوس در تصفیه آب بهره نمی‌گیرند. اسمز معکوس در حقیقت روشی برای جداسازی آلاینده‌های آب از آن است که در نهایت سبب می‌شود آبی خالص، بدون میکروب، بدون طعم، بدون بو شیرین برای مصرف کنندگان فراهم گردد.به همین خاطر کارایی تصفیه آب خانگی که از این روش آلاینده‌های آب را از بین می‌برد، بسیار بیشتر از دستگاه‌های تصفیه آب غیر اسمزی است. با توجه به اهمیت این روش و کارایی مؤثر آن، ما در این مطلب قصد داریم درباره دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، نحوه کارکرد و برخی از مزایای آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

اسمز معکوس چیست؟

روش اسمز معکوس (Reverse Osmosis) که به اختصار RO نامیده می‌شود، روشی است که بر مبنای فشار انجام می‌شود. این روش یکی از دستاوردهای علم مدرن محسوب می شود و از چند دهه پیش برای تصفیه آب در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.در حقیقت از این روش برای جدا کردن ناخالصی‌های حل شده در یک محلول استفاده می‌شود که در فشار بالا انجام می‌گیرد. یک محلول از دو بخش کلی تشکیل می‌شود که حلال و حل شونده نام دارند. حلال به همان مایع اصلی گفته می‌شود و حل شونده موادی هستند که در مایع حل‌شده‌اند و باعث ناخالصی آن می‌شوند. از آنجایی که در آب و فاضلاب نیز موادی وجود دارند که باعث آلودگی آن می‌شوند، از روش اسمز معکوس به طور خاص در تصفیه آب و فاضلاب استفاده می‌شود.

دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس

در یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس از طریق یک غشای نیمه تراوا می‌توان ناخالصی‌های محلول را از بین برد و میزان آن‌ها را به حداکثر 2 درصد رساند. این غشای نیمه تراوا بین دو محلول با غلظت‌های مختلف قرار می‌گیرد و حلال به طور طبیعی به‌گونه‌ای هدایت می‌شود که محلول رقیق‌تر گشته و ناخالصی‌های آن کاهش پیدا کنند. تنها مولکول‌هایی که می‌توانند از غشای نیمه تراوا عبور کنند، مولکول‌های آب هستند و به این طریق کلیه ناخالصی‌های دیگر پشت غشا باقی خواهند ماند. هر دستگاه تصفیه آب خانگی RO از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که عبارتند از: غشای نیمه تراوا، پمپ فشار و خروجی فاضلاب. کلیه آب‌هایی که در آن املاح سنگین مانند گچ، آهک و یا نمک وجود دارد، توسط دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس پاک‌سازی می‌شوند.

کارایی تصفیه آب خانگی RO چگونه است؟

کارایی تصفیه آب خانگی که از روش معکوس استفاده می‌کند، نسبت به انواع دیگر دستگاه‌ تصفیه آب بسیار بالاتر است. دستگاه تصفیه آب خانگی RO نه تنها آلاینده‌های فیزیکی آب را از بین می‌برد، بلکه آن را از هرگونه باکتری نیز پاک‌سازی می‌کند. همان‌طور که می‌دانیم در آب تصفیه شده شهری درصد قابل توجهی کلر وجود دارد که از آن به عنوان یک گندزدای قوی برای کشتن میکروب استفاده می‌شود؛اما همین کلر وقتی وارد بدن ما می‌شود، به مرور زمان سلامتی را تهدید می‌کند. دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس کلر و سایر ترکیبات گندزدا را نیز از آب حذف می‌کند و از آنجایی که این حذف بعد از کشتن میکروب‌ها توسط این گندزداها صورت می‌گیرد، مشکلی را ایجاد نمی‌کند. یکی دیگر از مسائلی که بر کارایی تصفیه آب خانگی با این روش می‌افزاید، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است؛ در این روش برخلاف دستگاه‌های دیگر انرژی چندانی مصرف نمی‌شود و به علاوه، میزان هدر رفت آب نیز بسیار کمتر است.

آیا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس املاح مفید آب را نیز از بین می‌برد؟

گاه درباره روش اسمز معکوس در برخی از مقالات و سایت‌ها گفته می‌شود این روش سبب از بین رفتن املاح قلیایی آب می‌گردد که املاحی مفید هستند و برای سلامتی ضروری‌اند؛ این نکته خریداران دستگاه‌ تصفیه آب را در انتخاب این دسته از دستگاه‌ها دچار تردید می‌کند و به همین خاطر لازم است که در اینجا در این باره توضیحی را ارائه کنیم. باید گفت که از آنجایی که روش اسمز معکوس یک روش قوی برای حذف ناخالصی‌های آب محسوب می‌شود،

قدرت از بین بردن همه املاح آب را دارد و بنابراین اینکه املاح مفید و قلیایی را از آب حذف می‌کند، صحت دارد؛ اما باید توجه داشت که در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی برای حل این مشکل تدابیر لازم اندیشیده شده است و تأمین املاح مفید از طریق فیلترهای مخصوص انجام می‌شود. برای نمونه در این دستگاه‌ها یک فیلتر مینرال یا مواد معدنی قرار داده می‌شود تا پس از آن که کلیه املاح مفید و مضر آب از بین رفتند، املاح مفید را به آن اضافه کند. بنابراین اگرچه روش اسمز معکوس به خودی خود املاح را به طور کامل از بین می‌برد، اما در تصفیه آب خانگی RO به دلیل وجود یک فیلتر مواد معدنی هیچ‌گونه نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.